Podczas wizyty Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w Federacji Rosyjskiej, która odbędzie się w dniach 18-19 lipca 2010 roku zostanie podpisane Porozumienia pomiędzy Federalną Służbą ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej.

Porozumienia pomiędzy Federalną Służbą ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej oraz Centralnym Zarządem Służby Więziennej dotyczyć będzie:

  • poprawy funkcjonowania instytucji penitencjarnych,
  • zapewnienia opieki medycznej osobom pozbawionym wolności,
  • doskonalenia opieki psychologicznej nad osobami pozbawionymi wolności oraz
  • współdziałanie w dziedzinie walki z przestępczością

To nowy element dwudniowej oficjalnej wizyty Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w Rosji.

W trakcie wizyty zostanie także podpisany Program Współpracy między Ministerstwem Sprawiedliwości RP i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej w latach 2010 – 2012.

Program współpracy na lata 2010-2012 zostanie podpisany w celu realizacji Memorandum podpisanego przez Ministrów 4 czerwca 2010 r. w trakcie pierwszej od 15 lat wizyty rosyjskiego Ministra Sprawiedliwości w Polsce.

Program współpracy zawiera jej priorytetowe kierunki, do których należeć będą m.in.: wymiana doświadczeń w zakresie nowoczesnych form wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i karnych, analiza praktyki sądowej w sprawach karnych, wspieranie współpracy w zakresie adwokatury i notariatu, a także wzajemne konsultacje w sprawie reformowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Zdaniem Ministra Sprawiedliwości kluczowym punktem wizyty ma być także kontynuacja negocjacji w przedmiocie dwóch polsko-rosyjskich umów. Jedna ma dotyczyć współpracy w sprawach cywilnych, druga z kolei współpracy w sprawach karnych. Negocjacje na temat wspomnianych umów rozpoczęły się w trakcie dwudniowej czerwcowej wizyty Ministra Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej – Aleksandra Konowałowa w Polsce.

Negocjowane umowy:

  • Umowa o uzupełnieniu i ułatwieniu stosowania Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z dnia 20 kwietnia 1959 roku oraz o szczególnych formach współpracy w sprawach karnych.Umowa ta zawiera regulacje stanowiące uzupełnienie Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r., która wiąże obydwa państwa. Umowa wprowadza nowe szczególne formy współpracy transgranicznej w sprawach karnych.
  • Porozumienia między Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej o bezpośrednim porozumiewaniu się sądów w zakresie udzielania pomocy prawnej w sprawach cywilnych.

PS/MS