Prezes UOKiK zgodziła się na utworzenie przez Lafarge Cement i Soda Polska Ciech wspólnego przedsiębiorcy. Natomiast Van Pur będzie mógł nabyć część mienia Royal Unibrew Polska.

Lafarge Cement zajmuje się produkcją i dystrybucją cementu. Działalność produkcyjna spółki prowadzona jest w dwóch zakładach: Cementowni Małogoszcz i Cementowni Kujawy, a wspomagana przez Zakład Górniczy Kujawy. Przedsiębiorca jest częścią Grupy Lafarge, światowego lidera w dziedzinie produkcji materiałów budowlanych, a także największego producenta cementu na świecie.

Soda Polska Ciech należy do Grupy Ciech, w skład której wchodzą krajowe i zagraniczne spółki produkcyjno–dystrybucyjno-handlowe działające w branży chemicznej. Podmiotem dominującym w grupie jest spółka Ciech.

Inwestycja polega na utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy Hatra Cement i Beton. Celem realizowanego projektu jest budowa zakładu separacji popiołów lotnych powstających w procesie spalania węgla brunatnego w Zakładach Sodowych Soda Polska Ciech.

Druga zgoda dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie produkcji i dystrybucji piwa. Zgodnie z decyzją Prezes UOKiK spółka Van Pur będzie mogła nabyć zakład produkcji piwa zlokalizowany w Koszalinie – część mienia spółki Royal Unibrew.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes UOKiK uznała, że koncentracje nie przyczynią się do istotnego ograniczenia konkurencji, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

UOKiK/AS

Zobacz także:

Stosowanie niedozwolonych klauzul przez banki