Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w okresie od stycznia do lipca 2009 roku wydała 47 decyzji wyrażających zgodę na koncentrację przedsiębiorców. Jedna z ostatnich dotyczyła zgody na połączenie dwóch spółdzielni mleczarskich Mlekovita i Kurpie

W 2008 roku na 177 zakończonych postępowań Prezes UOKiK wydała 153 zgody uznając, że koncentracje nie spowodują ograniczenia konkurencji na rynku. Podobnie został oceniony zamiar połączenia dwóch spółdzielni mleczarskich Mlekovity z Wysokiego Mazowieckiego i Kurpie z Baranowa. Przedsiębiorcy zajmują się m.in. przetwórstwem mleka i wyrobem serów. Oceniając koncentrację Prezes UOKiK uznała, że nie niesie ona za sobą zagrożeń dla konkurencji, nie będzie miała również negatywnych skutków dla konsumentów.

Prezes UOKiK ma również możliwość zakazania określonej koncentracji, jeżeli uzna, że w jej wyniku konkurencja zostanie istotnie ograniczona, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku. W 2009 roku została wydana jedna decyzja zakazująca koncentracji. W marcu Prezes UOKiK nie zgodziła się na przejęcie przez Orzeł Biały spółki Baterpol.

W praktyce Urzędu pojawiają się również decyzje zezwalające na dokonanie transakcji, ale pod pewnymi warunkami. Dzieje się tak w sprawach kiedy pomimo, że koncentracja prowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji można wyeliminować to zagrożenie nakładając na przedsiębiorcę określone obowiązki. Warunki takie mogą zobowiązywać m.in. do odsprzedania części majątku na rzecz podmiotu, który będzie w stanie podjąć konkurencję ze sprzedającym bądź zobowiązywać do określonego zachowania przez pewien czas.

W latach 2004-2009 Prezes Urzędu zgodził się warunkowo dziewięć razy. Ostatnia z nich to decyzja z lutego 2009 roku w sprawie przejęcia przez Agros Nova spółki Kotlin.

UOKIK/AS

Zobacz także:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o koncentracji przedsiębiorstw