Oficjalna wizytę w Luxemburgu Prezydent RP rozpoczął w dniu 15 czerwca 2009 roku. Po spotkaniu z Juanem Somavią Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Pracy, Lech Kaczyński wygłosił przemówienie w sesji plenarnej otwierającej Globalny Szczy.

Swoje przemówienie Prezydent Lech Kaczyński poświęcił zagadnieniu kryzysu na rynku pracy.

Rozpoczynając swoje wystąpienie Prezydent podkreślił, że zna strukturę i zadania Międzynarodowej Organizacji Pracy, bo był stałym uczestnikiem posiedzeń zgromadzenia MOP, a także przez krótki czas zastępcą członka Rady Administracyjnej MOP.

Lech Kaczyński dodał, że zadaniem MOP jest kreowanie nowych sposobów myślenia. Przypomniał, że MOP powstała jako organizacja, która ma jednoczyć trzy strony – pracowników, pracodawców i państwo, i że mimo 90 lat od czasu jej powstania, zadania te do dziś pozostają aktualne.

Polski kodeks pracy

Prezydent wskazywał na fakt, że w ciągu ostatnich 25 lat dominuje sposób myślenia polegający na tym, aby odchodzić od reżimu przewidzianego przez prawo pracy. Dodał, że choć w Polsce kodeks pracy w dwóch przepisach wyraźnie tego zakazuje, powszechnie funkcjonuje praktyka samozatrudnienia.
Lech Kaczyński podkreślił, że Polskę do tej pory kryzys dotknął w stopniu stosunkowo niewielkim. Zauważył, że choć bezrobocie wzrosło, to w dalszym ciągu jest ono istotnie niższe niż na przełomie lat dziewięćdziesiątych i w roku 2000, a gospodarka, choć przestała iść szybko do przodu, to nie ma danych które wskazywałyby, że PKB się obniża.


Międzynarodowa Organizacja Pracy została założona w 1919 r., aby doprowadzić rządy, przedsiębiorców i związki zawodowe do wspólnego działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i lepszych warunków życia na całym świecie. Obecnie należą do niej 182 państwa.

PRP/AS

Zobacz także:

Polskie wzory przemysłowe chronione od lipca 2009 roku

Premier na uroczystości wręczenia mandatów europosłom