Komisja Europejska przedstawiła strategię dotyczącą praw własności intelektualnej w celu pobudzenia kreatywności i innowacji.

Obecne połączenie przepisów europejskich i krajowych z zakresu praw własności intelektualnej nie jest już dostosowane do rzeczywistości i wymaga modernizacji. Z tego powodu Komisja przyjęła kompleksową strategię w celu reorganizacji ram prawnych, w których funkcjonują prawa własności intelektualnej.


Cel nowych zasad


Celem strategii jest umożliwienie wynalazcom, twórcom, użytkownikom i konsumentom dostosowania się do nowej sytuacji i wzmocnienia nowych możliwości biznesowych. Nowe zasady zagwarantują właściwą równowagę pomiędzy promowaniem kreatywności i innowacji, w części poprzez zapewnienie wynagrodzenia i inwestycji dla twórców, a z drugiej strony poprzez promowanie możliwie najszerszego dostępu do dóbr i usług chronionych przez prawa własności intelektualnej.


Kompleksowość strategii


Strategia obejmuje wiele kwestii w celu zapewnienia, by prawa własności intelektualnej zostały potraktowane kompleksowo. Do pierwszych propozycji w ramach ogólnej strategii dotyczącej praw własności intelektualnej należy wniosek w sprawie uproszczonego systemu przyznawania zezwoleń dla tzw. „utworów osieroconych”, który umożliwi dostępność online wielu dzieł kultury, a także wniosek dotyczący nowego rozporządzenia w sprawie wzmocnienia działań organów celnych w celu zwalczania handlu towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej.

W ramach strategii dotyczącej praw własności intelektualnej przewidziano szereg krótko- i długoterminowych kluczowych działań polityki w różnych dziedzinach, w tym w zakresie patentów, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych, wieloterytorialnego systemu licencji dotyczącego praw autorskich oraz bibliotek cyfrowych.


Działania przeciwko piractwu

Naruszanie praw własności intelektualnej to coraz większe zagrożenie dla gospodarki. W latach 2005-2009 liczba zarejestrowanych na granicach UE przypadków wykrycia towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej zwiększyła się z 26 704 do 43 572. Jednocześnie przemysł kreatywny szacuje, że piractwo kosztowało europejski przemysł muzyczny, filmowy, telewizyjny i oprogramowania 10 miliardów euro i ponad 185 000 miejsc pracy w samym tylko 2008 r. Komisja chce zintensyfikować działania w tej dziedzinie.

Po pierwsze, Komisja przedłożyła rozporządzenie mające na celu wzmocnienie europejskiego obserwatorium zajmującego się zjawiskiem podrabiania i piractwa, które powołała w 2009 roku, poprzez powierzenie jego zadań Urzędowi Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (OHIM). Rozporządzenie to zostanie teraz przekazane do rozpatrzenia przez Parlament Europejski i Radę.

Po drugie, wiosną 2012 r. Komisja chce zaproponować dokonanie przeglądu dyrektywy dotyczącej egzekwowania praw własności intelektualnej (zob. IP/04/540). Dyrektywa przewiduje środki w dziedzinie prawa cywilnego umożliwiające podmiotom praw autorskich egzekwowanie ich praw własności intelektualnej, ale powinna zostać dostosowana, w szczególności, aby spełnić specyficzne wyzwania w środowisku cyfrowym.

Organy celne, a prawa własności intelektualnej


Organy celne nadzorują cały handel przekraczający granice zewnętrzne UE. Przeprowadzają kontrole do wielu celów i mają zasadnicze znaczenie dla zwalczania handlu towarami naruszającymi prawa własności intelektualnej. W ramach strategii w dziedzinie praw własności intelektualnej Komisja proponuje też nowe rozporządzenie z zakresu prawa celnego, tak by wzmocnić ramy prawne dla działań celnych. Wniosek ma również na celu rozwiązanie problemu handlu małymi przesyłkami towarów podrabianych wysyłanymi pocztą, ponieważ zdecydowana większość takich towarów pochodzi ze sprzedaży przez Internet.

RO/źródło: ECK

Zobacz także:

Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej

Instrument opcjonalny w zakresie europejskiego prawa umów