Minister Sprawiedliwości pozytywnie ocenia wprowadzenie elektronicznego postępowania upominawczego. Jego zdaniem przyczyniło się ono do sprawniejszego rozpoznawania roszczeń dochodzonych wcześniej w tradycyjnym postępowaniu upominawczym.

W opinii Ministra ten tryb rozpoznawania spraw pozwala na znaczne zaoszczędzenie wydatków. Komunikacja pomiędzy powodem i sądem elektronicznym odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej, co znacząco obniża koszty korespondencji. Prowadzenie akt w formie elektronicznej zmniejsza wydatki związane z ich przechowywaniem i archiwizacją - dodał.

Zobacz: E-sądy po polsku – III ranking stron internetowych sądów rozstrzygnięty

E-sąd funkcjonuje od 1 stycznia 2010 r. Jest to wydział Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie. Do jego kompetencji należy rozpoznawanie wszystkich spraw wszczętych w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

Z uwagi na stały wzrost liczby spraw wszczynanych w elektronicznym postępowaniu upominawczym, sukcesywnie zwiększana jest obsada orzecznicza i urzędnicza e-sądu. W grudniu 2011 r. w e-sądzie orzekało 6 sędziów, 153 referendarzy, 4 asystentów oraz 77 urzędników sądowych.

Zobacz: Podsumowanie pierwszego roku działalności e-sądu

W 2010 r. do e-sądu wpłynęło 690 109 pozwów, z czego załatwiono 641 069 spraw. Dla porównania w 2011 r. (stan na 20 grudnia 2011 r.) wpłynęło 1.825.078 spraw z czego załatwiono 1.467.843.

Zaskarżalność nakazów zapłaty kształtuje się na poziomie 3%.

Zastosowanie systemu teleinformatycznego pozwala na zwiększenie efektywności pracy osób orzekających. W tradycyjnym postępowaniu w ciągu 2010 r. sędziowie i referendarze rozpoznali średnio po 570 spraw. W e-sądzie średnia liczba spraw rozpoznanych przez orzekającego wyniosła ponad 20 700.

Opłaty sądowe w tym postępowaniu są znacznie niższe niż w innych postępowaniach. Opłata od pozwu wynosi 1,25% wartości przedmiotu sporu z kolei w innych sprawach wynosi ona z reguły 5% tej wartości. Wolne od opłat sądowych jest również zażalenie na postanowienie sądu elektronicznego oraz skarga na orzeczenie referendarza w elektronicznym postępowaniu upominawczym. W postępowaniu tym pełnomocnicy procesowi nie muszą uiszczać opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Zobacz: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości

Propozycje zmian

W celu stworzenia dalszych zachęt do korzystania z elektronicznego postępowania upominawczego, a także jego uproszczenia i przyspieszenia, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprojektowało zmiany legislacyjne, polegające m.in.: na wprowadzeniu instytucji wniosku powoda o umorzenie postępowania w razie odmowy wydania nakazu zapłaty, uchylenia nakazu zapłaty lub zaskarżenia nakazu zapłaty. Zmiany przewidują także możliwość wskazania przez powoda sądu, któremu e-sąd przekaże sprawę, w razie zaistnienia ustawowych przyczyn.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

E-sąd wzmocniony

W Lublinie rozpoczął działalność pierwszy e-sąd