W dniu 10 stycznia 2012 roku rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, która znosi m.in. kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisane recepty.

Do najważniejszych zmian należy możliwość objęcia refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji. Decyzja w tym przedmiocie będzie podejmowana przez ministra zdrowia.

Zobacz: HFPC negatywnie o zmianach w zakresie refundacji leków

Ponadto lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisanie recepty. Chodzi w tym wypadku np. o receptę wypisaną niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Z kolei lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Zobacz: FOR: Całkowity zakaz reklamy aptek narusza konstytucję

Zmieni się ponadto sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy. Chodzi o tzw. import docelowy leku dla konkretnego pacjenta, realizowany na podstawie szczegółowych i zweryfikowanych zaleceń lekarza. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów leków, dzięki czemu pacjenci będą mieli większy dostęp do tych środków.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Nowa lista leków refundowanych

Kompromis w sprawie ustawy refundacyjnej