Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów, który wdraża do polskiego porządku prawnego, regulacje prawa unijnego w zakresie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.

Nowe przepisy nakładają na posiadacza odpadów, który prowadzi obiekt ich unieszkodliwiania, obowiązek dokonania przeglądu klasyfikacji obiektu.

Taką czynność powinien wykonać przed zmianą zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych czy zgodą na zamknięcie takiego obiektu.

Co więcej prowadzący unieszkodliwianie odpadów, w przypadku zmiany zezwolenia na jego prowadzenie, będzie miał obowiązek przedłożyć do zatwierdzenia, nowy program gospodarowania odpadami wydobywczymi.

Kolejną zmianą jest nowy termin na przekazywanie przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska informacji uzyskanych od posiadacza odpadów, prowadzącego obiekt ich unieszkodliwiania.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zmieniono okres przechowywania sprawozdań o wynikach monitoringu, z pięciu lat, do końca fazy po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Nowe przepisy zapewniają udział społeczeństwa na etapie postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Zmieniono brzmienie obowiązujących do tej pory definicji: "obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych", "poważny wypadek", "rekultywacja terenu" oraz "zainteresowanie społeczności", dostosowując je do brzmienia definicji zawartych w przepisach UE (dyrektywa 2006/21/WE).

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd przyjął przepisy mające ograniczyć wytwarzanie odpadów

UOKiK o rynku odpadów komunalnych