Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ustawa ujednolica obecne przepisy w taki sposób, aby służby, które wykonują zbliżone zadania, miały możliwość użycia podobnych środków przymusu bezpośredniego.

Ustawa jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że stosowanie środków przymusu bezpośredniego przez służby, powinno być uregulowane ustawowo. Aktualnie kwestie te opisane są m.in. w rozporządzeniach.

Ustawa kompleksowo reguluje i ujednolica zasady, sposób użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Przyjęto generalną zasadę, że użycie przez służby konkretnego środka przymusu lub broni palnej musi być adekwatne do stopnia zagrożenia, a zastosowany środek powinien się charakteryzować realnie najmniejszą dolegliwością.

Poszczególnym formacjom ujętym w ustawie przyporządkowano zamknięte katalogi środków przymusu bezpośredniego.

Wśród poprawek Senatu do ustawy, które zyskały poparcie Sejmu, jest m.in. dodanie do listy środków przymusu bezpośredniego przysługujących Służbie Więziennej psów służbowych, już teraz wykorzystywanych przez tę formację.

Posłowie zagłosowali też za senacką poprawką nakładającą na MSW obowiązek przedstawienia Sejmowi i Senatowi oceny funkcjonowania ustawy, m.in. w zakresie zasadności i skuteczności zawartych w niej rozwiązań, po roku od jej wejścia w życie.

Przyjęte zostały także poprawki określające jakie środki przymusu bezpośredniego mogą stosować policjanci wobec nieletniego umieszczonego w policyjnej izbie dziecka.

Sejm poparł też zaproponowaną przez Senat zmianę dotyczącą wprowadzenia obowiązku niezwłocznego udzielenia pomocy medycznej kobietom w widocznej ciąży w przypadku użycia wobec nich kaftana bezpieczeństwa lub pasa obezwładniającego. Ochronę taką ustawa przewiduje już w stosunku do nieletnich.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Przepisy dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego niekonstytucyjne