Przedsiębiorstwa, które popadły w kłopoty finansowe będą mogły liczyć na pomoc państwa. Dostaną dopłaty do tzw. postojowego. Nowe przepisy zaakceptował rząd.

Przedsiębiorcy, którzy odnotowali, w ustawowo określonym okresie, spadek obrotów gospodarczych o co najmniej 15 proc., będą mogli liczyć na bezpośrednią pomoc finansową. Zostanie ona przeznaczona na dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje rozwiązania utrzymujące stan zatrudnienia w okresie wprowadzonego przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Przestojem ekonomicznym będzie czas niewykonywania pracy przez pracownika, z przyczyn od niego niezależnych.

Pracodawca będzie mógł wprowadzić także obniżony wymiar czasu pracy z przyczyn niedotyczących pracownika.

Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.

Wnioski o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przedsiębiorca będzie składał do marszałka województwa. Świadczenia będą udzielane maksymalnie na 6 miesięcy.

W okresie przestoju ekonomicznego i obniżonego wymiaru czasu pracy możliwe będzie również otrzymanie dodatkowej pomocy z Funduszu Pracy na pokrycie kosztów szkolenia pracowników. Przedsiębiorca może wystąpić z wnioskiem do starosty o dofinansowanie 80 proc. kosztów szkolenia.

Wsparcie dla przedsiębiorców ma charakter bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej na zasadzie pomocy de minimis.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Prace nad wysokością płacy minimalnej w toku