Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma zapewnić większą pomoc państwa kombatantom, ofiarom represji wojennych i okresu powojennego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowisk kombatanckich przewidziano utworzenie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wejdą do niego osoby, które posiadają tzw. uprawnienia kombatanckie z tytułu walki zbrojnej o niepodległość Polski. Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską, a jego członkowie otrzymają specjalne legitymacje wydawane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Legitymacja ma być dokumentem poświadczającym prawo do specjalnych świadczeń.

Projekt wprowadza także wyższą ulgę komunikacyjną dla weteranów. Oznacza to, że członkowie Korpusu będą mogli korzystać z 51 proc. zniżki na bilety w krajowych przejazdach autobusowych i kolejowych.

Przewidziano również, nowy, uproszczony tryb wypłaty świadczeń pieniężnych dla zamieszkałych za granicą kombatantów i ofiar represji wojennych i powojennych. Przysługujące im dodatkowe świadczenia będą wpłacane, np. razem z emeryturą lub rentą na rachunek bankowy za granicą. Transfer świadczeń za granicę będzie możliwy po złożeniu przez uprawnionego wniosku do organu wypłacającego.

Co więcej postanowiono, że w Urzędzie ds. Kombatantów Osób Represjonowanych powstanie baza wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji, uprawnionych do świadczeń opieki zdrowotnej. Będzie ona prowadzona w formie elektronicznej.

W projekcie nowelizacji wprowadzono także ułatwienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla kombatantów i ofiar represji. Przede wszystkim sprecyzowano zasady pierwszeństwa kombatantów do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zdefiniowano udzielanie kombatantom gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Oznacza to, że świadczeniodawca będzie udzielał tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych przez niego list oczekujących. Świadczeniodawca, co do zasady, będzie udzielał świadczeń w dniu zgłoszenia. Jeśli nie będzie to możliwe, będzie musiał wyznaczyć inny termin, także poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy. Świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie będą mogły być udzielane w terminie późniejszym niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. W miejscach rejestracji pacjentów i udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz aptekach będą obowiązkowo wywieszane informacje o tych uprawnieniach.

PS/źródło:KPRM