Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa podwyższająca składki na ubezpieczenie rentowe, w części opłacanej przez pracodawcę, jest zgodna z konstytucją.

Trybunał wskazał, że kwestionowana ustawa była pilnym projektem rządowym i dlatego została uchwalona w szczególnym trybie. Ustawa podwyższyła wysokość składki na ubezpieczenia rentowe z 6% na 8% podstawy wymiaru. Podwyższenie obciążyło tylko pracodawcę. Wnioskodawca zarzucił, że kwestionowana ustawa - będąc faktycznie ustawą podatkową - została uchwalona z naruszeniem trybu pilnego oraz wymagań dotyczących regulacji podatkowych.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że składka na ubezpieczenie rentowe w części opłacanej przez pracodawcę nie ma charakteru podatkowego - jest świadczeniem wzajemnym i celowym, stanowiącym dochód pozabudżetowy podmiotu publicznego jakim jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz: TK: Zasady zwrotu wkładu mieszkaniowego niekonstytucyjne

W ocenie TK podatek i składka na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez pracodawcę to dwie różne instytucje. Skoro składka na ubezpieczenie rentowe w części finansowanej przez pracodawcę nie jest podatkiem, to także ustawa wprowadzająca zmiany w wysokości takiej składki, nie może być uznana za ustawę podatkową- podkreślił.

Trybunał Konstytucyjny przyjął ponadto, że składka na ubezpieczenie rentowe ma charakter niepodatkowej daniny publicznej rozliczanej i opłacanej miesięcznie. Dlatego w ocenie Trybunału, nie ma do niej zastosowania ani zakaz zmian w trakcie roku podatków rozliczanych w skali rocznej, ani ochrona interesów w toku.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził także, że kwestionowana ustawa miała odpowiednią vacatio legis, w odniesieniu do zmian prawa daninowego.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Brak możliwości złożenia korekty VAT jest zgodny z konstytucją