W dniu 13 maja 2010 roku premier Donald Tusk odebrał w Akwizgranie prestiżowe i najstarsze niemieckie wyróżnienie - Międzynarodową Nagrodę im. Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju.

Przed uroczystością wręczenia nagrody im. Karola Wielkiego premier Donald Tusk wziął udział w mszy św. w katedrze w Akwizgranie. Po nabożeństwie, w towarzystwie kanclerz Merkel, szef polskiego rządu udał się do Ratusza, gdzie w Sali Koronacyjnej odbyła się uroczystość wręczenia nagrody. W czasie uroczystości laudację wygłosiła kanclerz Angela Merkel.

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną polityczną nagrodą w Niemczech. Została ustanowiona w Akwizgranie po II wojnie światowej. Przyznawana jest corocznie od 1950 r. wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i zjednoczenia Europy.

Idea utworzenia nagrody powstała w Akwizgranie w 1949 r. w warunkach zimnej wojny i podziału świata. Akwizgran (lub po niemiecku - Aachen) uważany jest za miasto nierozłącznie związane z dziełem cesarza Karola Wielkiego, uznawanego za prekursora integracji państw Europy. W 1949 r. dwunastoosobowy komitet założycielski ogłosił akt proklamujący powstanie nagrody. Po zjednoczeniu Niemiec (3 października 1990 r.) rada miasta Akwizgranu i członkowie kapituły przyznającej nagrodę dokonali zmian w tekście dokumentu proklamującego nagrodę. Polegały one m.in. na włączeniu państw Europy Wschodniej w proces integracji europejskiej i podkreśleniu roli, jaką Europa ma do odegrania w pojednaniu i zbliżeniu Wschodu z Zachodem.

Wybitni Polacy, którzy otrzymali nagrodę Karola Wielkiego to: Bronisław Geremek polski minister spraw zagranicznych (1998 r.) i Jan Paweł II za zaangażowanie i wkład w zakończenie zimnej wojny oraz upowszechnianie idei pokoju na świecie (2004 r.).

Wśród europejskich osobistości nagrodę otrzymali m.in.: Konrad Adenauer (1954 r.), Winston Churchill (1955 r.), Robert Schumann (1958 r.), Henry Kissinger (1987 r.), Helmut Kohl i Francis Mitterrand (1988 r.), brat Roger z Taize (1989 r.), Vaclav Havel (1991 r.), Felipe Gonzalez Marquez (1993 r.), królowa Holandii Beatrycze (1996 r.), Tony Blair (1999r), Bill Clinton (2000 r.), Valery Giscard d΄Estaing (2003 r.), Javier Solana (2007 r.), Angela Merkel (2008 r.).

KPRM/AS