Prezes UOKiK uznała, że postanowienie stosowane przez Deutsche Bank PBC w umowach o kredyt konsumencki, dotyczące bankowego tytułu egzekucyjnego, narusza interesy konsumentów.

Postępowanie przeciwko Deutsche Bank PBC zostało wszczęte w listopadzie 2012 roku. Wątpliwości UOKiK wzbudziło postanowienie zawarte w umowach o kredyt konsumencki, które dotyczyło bankowego tytułu egzekucyjnego. Było ono tożsame ze znajdującymi się już w rejestrze klauzul niedozwolonych.

Postanowienie stosowane przez bank dopuszczało objęcie bankowym tytułem egzekucyjnym wszystkich kosztów poniesionych przez bank w związku z dochodzeniem wierzytelności. W związku z czym, w ocenie UOKiK, Deutsche Bank PBC mógłby obciążyć konsumenta opłatami za dowolne czynności egzekwujące dług.

Zdaniem Prezes UOKiK, bankowy tytuł egzekucyjny musi precyzować jakie koszty zostaną objęte egzekucją, jaka będzie ich wysokość, ponadto muszą być one związane z dochodzeniem należności wynikających z zawartej umowy a nie z jakimikolwiek czynnościami egzekucyjnymi.

Zobacz: UOKiK: Getin Noble Bank zapłaci 3 mln zł kary

Prezes Urzędu zdecydowała o nałożeniu na bank kary 212 306 zł. Okolicznością łagodzącą było to, że bank zaprzestał stosowania kwestionowanej klauzuli.

Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przedsiębiorca odwołał się do sądu.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Burda Intermational może przejąć spółki z grupy Bertelsmann