Bez poprawek, senatorowie przyjęli nowelizację ustawy o systemie informacji oświatowej oraz ustawy o systemie oświaty. Jej celem jest zwiększenie poziomu anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej.

Izba 61 głosami, przy 29 przeciw i 1 wstrzymującym się, opowiedziała się za przyjęciem noweli bez poprawek.

Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu anonimowości danych gromadzonych w Systemie Informacji Oświatowej, dotyczących m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez przedszkola, szkoły i placówki oświatowe, w tym poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Zgodnie z nowelą, w lokalnych bazach danych SIO będą gromadzone dane jednostkowe, a w centralnej bazie SIO- dane zbiorcze.

Zobacz: MEN: Europejskie kryteria w szkolnictwie zawodowym

W myśl nowych regulacji dane dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej przez przedszkola, szkoły i poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także dane o uczestnictwie ucznia w zajęciach wychowania do życia w rodzinie, nie będą przekazywane do bazy danych SIO w powiązaniu z imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL ucznia.

Wprowadzono też przepisy umożliwiające gromadzenie w bazie SIO informacji o objęciu ucznia wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka, zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi oraz kształceniem specjalnym w szkole i placówce oświatowej.

Zobacz: Egzamin eksternistyczny zawodowy potwierdzi pojedyncze kwalifikacje

Ponadto, znowelizowane przepisy stanowią, iż informacje o wydanych orzeczeniach i opiniach, przekazywane przez poradnie psychologiczno -pedagogiczne do bazy danych SIO, także nie będą zawierały danych identyfikacyjnych ucznia, a jedynie numer, datę i przyczynę wydania orzeczenia.

W ustawie przewidziano również , że dla szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich prowadzona będzie jedna lokalna baza danych SIO.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

MEN: Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych jest niedopuszczalne

Senat przyjął z poprawkami nowelizację Prawa prasowego