W dniu 28 lutego 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która wprowadza do polskiego porządku prawnego unijne przepisy w zakresie audiowizualnych usług medialnych na żądanie.

Ustawa implementuje dyrektywę 2010/13/WE o audiowizualnych usługach medialnych.

Nowe przepisy określają zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD).

Usługi te oraz ich dostawcy zostaną objęte nadzorem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Do nowelizacji wprowadzono obowiązek promowania produkcji europejskich. Co najmniej 10 proc. audycji w katalogach powinny stanowić produkcje europejskie, w tym polskojęzyczne.

W ustawie zawarto ponadto regulacje, które mają chronić małoletnich przed szkodliwymi treściami. Zobowiązano podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie do stopniowego zwiększania dostępu do audycji osobom z dysfunkcjami wzroku lub słuchu przez zastosowanie audiodeskrypcji, napisów i tłumaczenia na język migowy.

Wprowadzono też przepisy zakazujące emitowania audycji nawołujących do nienawiści lub dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, rasę, płeć, wyznanie lub narodowość.

Ponadto podmioty dostarczające usługi VOD będą zobowiązane do składania corocznych sprawozdań KRRiT do 31 marca każdego roku.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Sprzedaż praw do transmisji meczów polskiej kadry pod lupą UOKiK