Wydawnictwa Axel Springer i Ringier będą mogły utworzyć wspólnego przedsiębiorcę, a litewska spółka Eva Grupe przejąć Zakłady Przemysłu Cukierniczego Mieszko. Prezes UOKiK zgodziła się również na koncentracje przedsiębiorców zajmujących się produkcją części samochodowyc.

Axel Springer jest korporacją multimedialną działającą w 36 krajach. Jest właścicielem ponad 170 pism – w Polsce są to m.in. „Fakt”, „Przegląd Sportowy” i „Newsweek”. Ringier wydaje ponad 120 tytułów w Europie i Azji (nie prowadzi działalności w Polsce). W wyniku koncentracji ma powstać spółka, która będzie właścicielem gazet oraz portali internetowych w Polsce, Czechach, Serbii, Bośni i Hercegowinie, a także na Słowacji i Węgrzech. Axel Springer ma wnieść do nowoutworzonego podmiotu udziały polskich spółek: Axel Springer Polska, Viviana Investments, Infor Biznes i oFeminin.pl.

Eva Grupe to spółka holdingowa zajmująca się długoterminowymi inwestycjami w papiery wartościowe oraz nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Stoi na czele grupy kapitałowej, której spółki prowadzą działalność m.in. w zakresie produkcji wyrobów cukierniczych oraz handlu artykułami spożywczymi. Przejmowana spółka – ZPC Mieszko jest producentem wyrobów cukierniczych, takich jak batony, wafle czy karmelki. Koncentracja będzie polegać na nabyciu przez Eva Grupe 65,9 proc. akcji Mieszko.

Ostatnia transakcja dotyczy przejęcia przez Neapco spółki Tedrive Poland. Przedsiębiorcy zajmują się produkcją i sprzedażą części samochodowych (np. wałów napędowych). Koncentracja ma polegać na zakupie przez Neapco Holdings udziałów w Tedrive Poland, które pozwolą jej uzyskać 100 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników przejmowanej spółki.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji na terenie Polski.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

UOKiK/AS