Prezes UOKiK zakwestionowała praktyki dotyczące wzorców umów indywidualnych kont emerytalnych, stosowane przez Bank Gospodarki Żywnościowej i nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości 1 373 973 zł.

Postępowanie przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej zostało wszczęte w styczniu 2012 roku. Podstawą do podjęcia działań była kontrola przeprowadzona przez Prezes UOKiK dotycząca wzorców umów indywidualnych kont emerytalnych, czyli produktów służących dobrowolnemu oszczędzaniu na emeryturę. W toku jest 8 postępowań dotyczących tego typu produktów, wszczętych w wyniku kontroli.

Prezes Urzędu przeanalizowała wzorce umowne dotyczące rachunku oszczędnościowego indywidualnego konta emerytalnego stosowane przez BGŻ. W wyniku postępowania ustaliła, że nie zawierają wymaganych przez prawo elementów.

Zobacz: Zgoda UOKiK na utworzenie Elektrociepłowni Kędzierzyn

Bank m.in. nie wymienił sytuacji, które dawałyby mu prawo do zmiany regulaminu. Ponadto nie określił precyzyjnie przesłanek wypowiedzenia umowy, w związku z tym mogłaby zostać rozwiązania również z innych przyczyn, niewskazanych w kontrakcie. Zdaniem UOKiK, konsekwencje powinny być określone w sposób jasny i precyzyjny, tak aby konsument wiedział w jakich sytuacjach umowa mogłaby zostać wypowiedziana.

Zobacz: UOKiK ukarał TU Compensa za stosowanie praktyk niezgodnych z prawem

Prezes UOKiK stwierdziła, że BGŻ naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na przedsiębiorcę karę w wysokości 1 373 973 zł. Bank zaprzestał stosowania wszystkich zakwestionowanych postanowień. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ BGŻ odwołał się od decyzji do sądu.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku usług ochroniarskich

UOKiK zakwestionował 77 praktyk niezgodnych z prawem