MSWiA wydało oświadczenie, w którym podaje, że z informacji posiadanych przez resort wynika, że poselski projekt ustawy o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych został złożony w parlamencie kilka miesięcy temu. Obecnie będzie on rozpatrywany na forum Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

W oświadczeniu czytamy także, że równolegle do prac poselskich przez kilka ostatnich miesięcy trwały prace zespołu ekspertów, złożonego nie tylko z przedstawicieli wszystkich służb, posiadających uprawnienia do czynności operacyjno-rozpoznawczych, ale również autorytetów w dziedzinie prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego - reprezentantów instytucji państwowych, które mają wpływ na kształt porządku prawnego w państwie. Zespół ekspercki wypracował rozwiązania, które usprawnią pracę operacyjną służb. Materiał, będący efektem intensywnych prac zespołu eksperckiego został przekazany do posłów Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych do ewentualnej analizy i uwzględnienia przy pracach nad poselskim projektem ustawy o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych.

Rzecznik resortu zaznacza, że zarówno rozwiązania zaproponowane przez zespół ekspercki, jak i zapisy poselskiego projektu ustawy zmierzają do ujednolicenia procedur stosowanych przez wszystkie służby, tak aby obywatele nie mieli żadnych wątpliwości odnośnie tego, jakimi uprawnieniami dysponują funkcjonariusze wykonując czynności operacyjno-rozpoznawcze.

- Istotnym jest, że w pracach zespołu eksperckiego obok przedstawicieli służb, aktywnie uczestniczyli reprezentanci Sądu Najwyższego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej, którzy zwracali szczególną uwagę na poszanowanie praw człowieka. Wypracowane rozwiązania ustawowe zmierzają do tego, by zapewnić gwarancje bezpieczeństwa poszanowania praw obywatelom oraz by praca operacyjno-rozpoznawcza, która wkracza w pewien obszar swobód była lepiej nadzorowana i kontrolowana przez niezależne organy: prokuraturę i sądy- brzmi oświadczenie.

MSWIA/KR