PKPP Lewiatan podnosi, że obecnie proponowane przez posłów regulacje są krokiem wstecz w stosunku do pierwotnych założeń legislacyjnych, które były oceniane pozytywnie. Projekt wprowadza niepotrzebne już dziś zmiany w e-fakturach.

Pierwotnym zamierzeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konsultowanych przez Komisję „Przyjazne Państwo" było m.in. odformalizowanie zasad wystawiania e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan podnosi, że obecnie projekt wprowadza niepotrzebne już zmiany w e-fakturach.

Rozporządzenie Ministra Finansów wprowadziło nowe zasady wystawiania e-faktur

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz.U. nr 249 poz. 1661), które weszło w życie 1 stycznia 2011 r., obowiązują nowe zliberalizowane zasady wystawiania e-faktur. Według rozporządzenia faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane w formie elektronicznej, w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury. W praktyce oznacza to, że już dziś e-faktury mogą być stosowane w prostszych formach niż bezpieczny podpis czy EDI.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zaproponowany przez grupę posłów PO nie uwzględnia zmian wprowadzonych przez wzmiankowane rozporządzenie, a umożliwiających przesyłanie faktur w dowolnym formacie.
Zdaniem PKPP Lewiatan projekt przepisów dotyczący podatku od towarów i usług powinien zostać z projektu ustawy wykreślony lub należy w projekcie zaimplementować zasady przesyłania i wystawiania faktur zawarte w powyżej wskazanym rozporządzeniu Ministra Finansów. W ocenie PKPP Lewiatan w przypadku wykreślenia zmian do ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów powinien następnie dostosować treść § 2 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia. Wymienia się tam przykładowe formy zapewniające autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury, wprowadzając do tego przepisu nowe formy podpisy elektronicznego (jak pieczęć elektroniczna itd.), wprowadzone ustawą o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym.
RO/źródło:PKPP Lewiatan
Zobacz także:

Faktury VAT - weszły w życie nowe regulacje

Faktura przesłana mailem jest podstawą do odliczenia VAT