Sejm uchwalił przepisy o wydawaniu ogólnej interpretacji prawa podatkowego na wniosek, znalazło się w nich jednak postanowienie, zgodnie z którym nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku w zakresie spraw nim objętych, toczy się postępowanie podatkowe lub kontrolne organu kontroli skarbowej albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie czy zażalenie.

Zdaniem PKPP Lewiatan taki zapis uniemożliwi w praktyce skorzystanie z nowych przepisów i apeluje do senatorów o jego odrzucenie.

Lewiatan od kilku lat postuluje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej możliwości składania do ministra finansów wniosków o wydawanie interpretacji ogólnych. Członkowie Lewiatana często sygnalizują, że różne organy podatkowe w kraju, rozbieżnie interpretują przepisy prawa podatkowego. Dzięki wprowadzeniu interpretacji ogólnej na wniosek, przewidywalność prawa podatkowego znacząco mogłaby się poprawić.

Sejm uchwalił przepisy o wydawaniu ogólnej interpretacji na wniosek. Niestety, znalazło się w nich postanowienie, zgodnie z którym nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku w zakresie spraw nim objętych, toczy się postępowanie podatkowe lub kontrolne organu kontroli skarbowej albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie lub zażalenie.

Zobacz:Podatki

W ocenie Lewiatana, uchwalony przez Sejm przepis w praktyce uniemożliwi skorzystanie z nowej instytucji. Jest przecież oczywiste, że w kraju toczą się nieustannie różne postępowania w podobnych sprawach. Zresztą, skąd wnioskodawca miałby wiedzieć, że w interesującej go sprawie w kraju nie toczą się postępowania. Dlatego Lewiatan będzie zwracać się do senatorów, aby usunęli ten niemożliwy do spełnienia warunek z nowych przepisów.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowa - niski podatek i brak odpowiedzialności za zobowiązania

Podatek od nieodpłatnej pomocy prawnej