W dniu 17 sierpnia 2012 roku rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Dzięki nowym regulacjom założenie własnej firmy ma być prostsze i przede wszystkim szybsze.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozpoczynanie działalności gospodarczej.

Zaakceptowane przez rząd przepisy zakładają wyeliminowanie wynikającego z art. 209 § 1 Kodeksu pracy - obciążającego każdego pracodawcę - obowiązku składania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszeń oraz ich zmian, co do miejsca, rodzaju, zakresu prowadzonej działalności, a także zmian technologii i profilu produkcji.

Zobacz: TK: Pracownik ochrony ma sam ponosić koszt badań lekarskich

Nowe regulacje przewidują także, zastąpienie działania pracodawców samodzielnym działaniem organów państwa przez wykorzystanie danych zgromadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Główny Urząd Statystyczny.

Zakłada się także zapewnienie sprawnego funkcjonowania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej przez uzyskiwanie danych niezbędnych do realizacji ich zadań ustawowych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego.

Zmienione regulacje mają również umożliwić podmiotom innym niż osoby fizyczne, rozpoczynające działalność gospodarczą, wcześniejsze rozpoczęcie prowadzenia działalności, przez skrócenie czasu oczekiwania na wydanie przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzenia o nadaniu NIP, z 14 do 3 dni.

DS/źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Zobacz także:

ETS: Pracownik na chorobowym również nabywa prawo do urlopu

Kodeks pracy