W dniu 7 lutego 2013 roku weszła w życie uchwała Rady Polityki Pieniężnej obniżająca stopy procentowe o 25 pkt bazowych.

Rada Polityki Pieniężnej ustaliła stopy procentowe NBP w następującej wysokości:

  • stopa referencyjna 3,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 4,00% w skali rocznej.

W ocenie dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki PKPP Lewiatan w tej chwili obniżka stóp procentowych nie będzie miała większego znaczenia dla słabnącego wzrostu gospodarczego. Jak bowiem podkreśla, gospodarstwa domowe wyraźnie przesunęły część dochodów do koperty z napisem - oszczędności. W związku z tym trudno liczyć na wzrost ich zainteresowania konsumpcją, a tym samym kredytami, nawet po obniżeniu stóp procentowych.

Zobacz: PKB w 2012 roku na poziomie 2 proc.

Również firmy nie są skore do zadłużania się. Wiele z nich ograniczyło inwestycje, a te które je realizują, finansują wydatki przede wszystkim ze środków własnych- wskazuje ekspert Lewiatana. Redukcja stóp nie zwiększy ich aktywności inwestycyjnej i tym samym aktywności na rynku finansowym, bowiem o inwestycjach w tej chwili decyduje oczekiwany popyt, a nie warunki dostępu do zewnętrznego finansowania- dodaje.

Zobacz: Sprzedaż detaliczna spada

Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, dzisiejsza decyzja RPP jest ważna dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które już mają zobowiązania wobec instytucji finansowych, ponieważ pozwoli na obniżenie kosztów obsługi zadłużenia, pozostawi zatem w portfelach gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nieco pieniędzy. Ale trudno jednak oczekiwać, żeby w I kwartale, czy nawet w pierwszym półroczu przełożyło się to na wzrost skłonności do konsumpcji czy inwestycji- zaznacza.

Uchwała RPP weszła w życie 7 lutego 2013 r.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez SP