Wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych korzystających z pomocy społecznej to jeden z celów przyjętych przez rząd założeń do projektu ustawy o ułatwieniu warunków wykonywania działalności gospodarczej.

Projekt jest kontynuacją trzech wcześniejszych inicjatyw resortu gospodarki o charakterze deregulacyjnym, w ramach których dokonano już łącznie 284 zmian w zakresie 109 ustaw. Dokument zawiera 45 zmian w prawie gospodarczym, które dotyczą 27 ustaw.

Zaproponowane rozwiązania koncentrują się na ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej oraz ograniczeniu obowiązków informacyjnych. Zostały one przygotowane na podstawie zidentyfikowanych rzeczywistych problemów w działalności gospodarczej m.in. we współpracy z organizacjami przedsiębiorców i innymi resortami.

Zobacz: Czy prawnicy zrezygnują ze świadczenia pomocy prawnej pro bono ?

Do jednych z najważniejszych propozycji zmian należy m.in. wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób niezamożnych korzystających z pomocy społecznej oraz zwolnienie otrzymującego pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu.

W ocenie projektodawców ma to zwiększyć dostęp do bezpłatnych porad prawnych dla osób niezamożnych.

Obecnie zgodnie z przepisami i stanowiskiem MF, nieodpłatna pomoc prawna nie jest objęta zakresem ustawy o VAT, o ile jej świadczenie wpisuje się w cel działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika świadczącego usługę, czyli jest świadczona w celu promowania kancelarii. Powyższa zmiana wyłączy również z opodatkowania pomoc pro bono świadczoną bezpłatnie najuboższym.

PS/źródło:MG

Zobacz także:

Działania pro bono należy popierać, a nie krytykować