W dniu 12 stycznia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Integer.pl SA w Krakowie na decyzję Prezesa UKE zakazującą prowadzenia działalności pocztowej polegającej na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek z korespondencją o masie nie przekraczającej 50 g. za opłatę niższą niż ta uregulowana w ustawie- Prawo pocztowe.

Prezes UKE decyzją z dnia 29 października 2008 r. nr OKR-WKT-7224-3/08 (17) nakazał przedsiębiorcy Integer.pl SA zaprzestania w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji, prowadzenia działalności pocztowej polegającej na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek z korespondencją o masie nie przekraczającej 50 g za pobraną opłatą niższą niż 2,5-krotność opłaty za przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych operatora publicznego.

Orzeczenie WSA

Sąd podzielił zastosowaną przez Prezesa UKE interpretację prawa pocztowego w zakresie art. 47 ust. 2 przedmiotowej ustawy.
Sad wskazał, iż operator publiczny posiada wyłączność na świadczenie zastrzeżonych usług pocztowych. Wyjątek od tej zasady zawiera art. 47 ust. 2 zezwalający na świadczenie usług wskazanych w tym przepisie za opłatą nie niższą niż dwu i półkrotność opłaty za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki listowej stanowiącej przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku.
Tym samym słusznie Prezes UKE uznał, iż działalność prowadzona przez Integer.pl stanowiła działalność pocztową wykonywaną niezgodnie z przepisami prawa pocztowego. Sąd wskazał, iż przedmiotem umowy zawartej z jednym z przedsiębiorców telekomunikacyjnych było świadczenie usług polegających na doręczaniu przesyłek z korespondencją, za cenę jednostkową niższą niż określony w prawie pocztowym limit.

WSA Sygn. akt VI SA/Wa 1913/10

PS/źródło:UKE

Zobacz także:

TK zajmie się odpowiedzialnością operatora pocztowego

TK: Zgodne z Konstytucją przepisy o egzekucji abonamentu