Podczas 80 posiedzenia Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. W myśl jej przepisów urzędnicy będą ponosić odpowiedzialność majątkową za swoje błędy, a za niezgodną z prawem decyzję zapłacą nawet do dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia.

Ustawa definiuje funkcjonariusza publicznego jako osobę działającą w charakterze organu administracji publicznej lub z jego upoważnienia albo jako członek kolegialnego organu administracji publicznej lub osobę wykonującą w urzędzie organu administracji publicznej pracę w ramach stosunku pracy, stosunku służbowego lub umowy cywilnoprawnej, biorącą udział w prowadzeniu sprawy rozstrzyganej w drodze decyzji lub postanowienia przez taki organ.
Zgodnie z przepisami osoba taka poniesie odpowiedzialność majątkową w sytuacji, gdy podmiot odpowiedzialny (czyli np. Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego) wypłacił odszkodowanie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu władzy publicznej z rażącym naruszeniem prawa, a naruszenie to - spowodowane jej zawinionym działaniem lub zaniechaniem - zostało stwierdzone w trybie określonym nową ustawą.
W takim przypadku kierownik urzędu prześle do prokuratury okręgowej wniosek o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. Jeżeli prokurator stwierdzi naruszenie, wezwie urzędnika do dobrowolnej zapłaty w określonym terminie, nie krótszym jednak niż 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu, sprawą zajmie się sąd. Odszkodowanie, które sąd może zasądzić z tytułu szkody, nie może przewyższać kwoty dwunastokrotności miesięcznego wynagrodzenia przysługującego temu funkcjonariuszowi. Jeżeli szkoda będzie następstwem działania kilku urzędników, będą oni odpowiadać solidarnie.

Dalsze prace legislacyjne będą kontynuowane w Senacie.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Postępowanie dyscyplinarne wobec notariuszy będzie jawne

''Odpowiedzialność Państwa za szkodę'' - szkolenie