Rada Ministrów zajęła stanowisko do poselskiego projektu ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa, przedłożone przez ministra sprawiedliwości.

Rząd popiera koncepcję zaproponowaną w projekcie poselskim, aby funkcjonariusze publiczni płacili odszkodowania za rażące przekroczenie prawa.

Zdaniem Rady Ministrów projekt zawiera jednak wady, które powinny zostać usunięte w dalszej pracy legislacyjnej. Wątpliwości budzi np. rola prokuratora, którego zadaniem ma być m.in. wzywanie do zapłaty odszkodowania przez funkcjonariusza publicznego, który rażąco złamał prawo. Rola taka, niezgodnie z przepisami, czyni z prokuratora swego rodzaju organ egzekucyjny. Ponadto, głównym zadaniem prokuratura jest ściganie przestępstw. Działalność organów administracji nie powinna więc pozostawać w jego zainteresowaniu, chyba że popełniono przestępstwo.

Według rządu, posłowie zaproponowali także zbyt szeroką definicję funkcjonariusza publicznego. Wynika z niej, że odpowiedzialnością objęto by wszystkich pracowników urzędów administracji, łącznie z tymi, którzy wykonują funkcje techniczne i nie mają wpływu na ostateczny kształt decyzji. Rząd przypomina jednocześnie, że w Kodeksie karnym istnieje już pojęcie funkcjonariusza publicznego. Wprowadzanie równoległej definicji naruszy spójność systemu prawnego i obniży jakość stanowionego prawa. Ponadto z projektu poselskiego nie wynika także, w jakim trybie prowadzone ma być postępowanie wyjaśniające.

RM/AS

Zobacz także:

Prezydent podpisał ustawy

Nie będzie awansu poziomego sędziów