Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nasiennictwie, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Przepisy znowelizowanej ustawy dotyczą rejestracji i wprowadzania do obrotu materiału siewnego populacji roślin miejscowych i przystosowanych w sposób naturalny do warunków lokalnych i regionalnych. Zaproponowane rozwiązania wdrażają dyrektywę Komisji 2008/62/WE, która dotyczy zrównoważonego wykorzystania krajowych zasobów genetycznych.

W projekcie podano definicje takich pojęć jak: populacja miejscowa, odmiana dla zachowania bioróżnorodności roślin rolniczych czy odmiana miejscowa. Określono warunki, jakie powinny być spełnione, by odmiana dla zachowania bioróżnorodności mogła zostać wpisana do krajowego rejestru prowadzonego przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Do rejestru nie będzie można wpisać - jako odmiany dla zachowania bioróżnorodności roślin rolniczych - odmian chronionych wyłącznym prawem na podstawie przepisów krajowych lub wspólnotowych.

Decyzję w sprawie uznania rośliny za odmianę ważną dla zachowania bioróżnorodności w danym regionie pochodzenia będzie podejmował minister rolnictwa. On też będzie decydował o ilości materiału siewnego takich odmian, które mogą być wprowadzone do obrotu.

KPRM/AS

Zobacz także:

RM przyjęła umowę offsetową zawartą ze Skarbem Państwa

Zamówienia publiczne ONZ