Ustawa o zmianie ustawy prawo telekomunikacyjne weszła w życie z dniem 2 czerwca 2011 roku. Nowelizacja dotyczy głównie działań Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w przypadkach gdy wysokość opłat ustalona przez operatora jest nieprawidłowa.

Ustawa o zmianie ustawy prawo telekomunikacyjne dotyczy obowiązku wskazania przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) metod, które będzie stosował w przypadkach, o których mowa w art. 39 ust. 4 ustawy. Chodzi tu o przypadki, gdy wysokość opłat ustalona przez operatora jest nieprawidłowa. W przypadku, gdy według przeprowadzonej oceny, wysokość opłat ustalonych przez operatora jest nieprawidłowa, Prezes UKE ustala wysokość opłat lub ich maksymalny albo minimalny poziom, biorąc pod uwagę promocję efektywności i zrównoważonej konkurencji oraz zapewnienie

Nowelizacja eliminuje również przepisy, które umożliwiały regulatorowi samodzielnie ustalanie opłaty, niezależnie od nałożonego na operatora obowiązku kalkulacji kosztów i pozytywnych wyników kontroli prowadzonej przez biegłego rewidenta.

Decyzje o ustaleniu poziomu opłat

Nowelizacja wykreśla również przepisy, zgodnie z którymi decyzje o ustaleniu poziomu opłat z tytułu dostępu komunikacyjnego mogły być wydawane w ramach procedury rozstrzygania sporów. Ustawa została uchwalona 15 kwietnia 2011 r. Prezydent podpisał ją 29 kwietnia 2011 r. Głównym celem nowelizacji jest zapewnienie właściwej transpozycji dyrektywy 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej, a w szczególności jej art. 8, 16, i 20 oraz dyrektywy 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń, a w szczególności jej art. 8 i 13.

Roma Opoka

Zobacz także:

Kara za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

HFPC interweniuje w sprawie węgierskiej ustawy medialnej