W dniu 26 sierpnia 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która ma usprawnić przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności oraz rozszerza katalog podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia.

Rozwiązania przyjęte w uchwalonej ustawie dotyczą w zasadzie dwóch aktów prawnych: ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (Dz. U. Nr 175, poz. 1459, z późn. zm.).

Zmiany w opłatach

Celem wprowadzonych zmian, w stosunku do pierwszej ze wskazanych ustaw jest modyfikacja zasad aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego, wnoszenia tych opłat w przypadku ich podwyższenia oraz udzielania użytkownikom bonifikat od opłat rocznych i od pierwszej opłaty pobieranej jednorazowo przy ustanawianiu prawa wieczystego użytkowania.

Zobacz: SA: Polskie Radio S.A w sprawie podniesionej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu

Katalog osób uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia

Celem zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności jest rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do wystąpienia z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz zmiana zakresu przedmiotowego ustawy poprzez zniesienie ograniczenia, co do rodzaju nieruchomości, które mogą być przedmiotem roszczenia o przekształcenie.

Roszczenie o przekształcenie jest bezterminowe

Ponadto nowela znosi termin, do którego mogły być składane wnioski o przekształcenie czyniąc roszczenie o przekształcenie bezterminowym. Nowela w wykonaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. (sygn. akt K 9/08) znosi także obligatoryjne bonifikaty od opłat za przekształcenie nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego.

W noweli przesądzono również, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie na podstawie powołanych wyżej aktów prawnych stosuje się przepisy w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

TK: Kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego są zgodne z konstytucją

SN: Dla celów zasiedzenia okresów posiadania na użytkowaniu wieczystym i na własności nieruchomości nie sumuje się