Sejm przyjął nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych aktów prawnych. Nowelizacja ta, jest częścią planu wdrażania kolejnych etapów informatyzacji procesu ogłaszania aktów prawnych, co ma sprawić, żeby obowiązujące przepisy stały się łatwiej dostępne dla adresatów.

Elektronizacja dostępu do aktów prawnych coraz bardziej postępuje w większości krajów europejskich. Część państw UE publikuje prawo już wyłącznie w formie elektronicznej. W Polsce obok postaci elektronicznej, akty prawne ogłaszane są również w tradycyjnej formie papierowej, co wiąże się z licznymi kosztami i obowiązkiem prenumeraty przez organy administracji publicznej. Elektroniczne wersje aktów prawnych, stają się coraz popularniejsze wśród użytkowników.

Publikowanie aktów prawnych po zmianach przepisów

Na mocy znowelizowanych przepisów, organy wydające akty prawne będą zobligowane do prowadzenia odrębnych stron internetowych dla każdego dziennika urzędowego. Dzienniki takie mają dzięki temu być łatwiej dostępne i przejrzyste dla użytkowników.

Linki do stron z dziennikami urzędowymi będą dodatkowo zamieszczane na stronach BIP poszczególnych organów. Pełna elektronizacja ogłaszania aktów normatywnych ma również na celu przyspieszenie procesu ich udostępniania adresatom. Elektronizacja będzie również oznaczała rezygnację z grupowania poszczególnych dzienników w numery; będą one wydawane na bieżąco, z zachowaniem pozycji w roku kalendarzowym.

Ogłaszanie tekstów jednolitych aktów prawnych

Nowelizacja wprowadza także zmianę dotyczącą ogłaszania tekstów jednolitych aktów prawnych, a mianowicie będą one ogłaszane częściej niż do tej pory, nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy . Termin taki będzie liczony od dnia nowelizacji danego aktu prawnego. Powyższe ma ułatwić obywatelom dostęp do pełnych tekstów aktów normatywnych mających walor autentyczności.

Mimo postępującej informatyzacji, projektodawcy nie zapomnieli o osobach które nie są zaznajomione z posługiwaniem się Internetem. Urzędy będą obowiązane nieodpłatnie udostępniać dzienniki urzędowe do wglądu lub pobrania w formie dokumentu elektronicznego. Za opłatą, urzędy będą również wydawać drukowane wersje aktów prawnych.

Nowelizacja jest obecnie przedmiotem prac senackiej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Roma Opoka

Zobacz także:

Informatyzacja sądownictwa - zagrożenia i perspektywy

Dziennik Ustaw i Monitor Polski zinformatyzowane