Wyroki skazujące wydane na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej , będą musiały być podczas wpisywania do rejestru karnego opatrzone informacją o obywatelstwie osoby skazanej.

Rada Wspólnoty Europejskiej przedstawiła projekt decyzji ramowej w sprawie organizacji wymiany informacji pochodzących z rejestru karnego pomiędzy państwami członkowskimi oraz treści tych informacji. Celem zmian jest poprawa jakości wymiany informacji o wyrokach karnych na terenie Unii Europejskiej.

Projektowane regulacje ustanawiają zasadę, że orzeczeniom skazującym przekazywanym do krajowego rejestru skazanych musi towarzyszyć informacja o obywatelstwie osoby skazanej, jeżeli jest ona obywatelem jednego z Państw Członkowskich. Bez powyższej informacji krajowy rejestr skazanych nie jest w stanie powiadomić Państwa Członkowskiego obywatelstwa o wyrokach wydanych wobec jego obywateli. Wniosek pozostawia jednak Państwom Członkowskim decyzję, na którym etapie postępowania należy ustalić tę informację i w jaki sposób. Każde Państwo Członkowskie ma obowiązek wyznaczenia wyznacza do celów niniejszej decyzji ramowej organu centralny.

Celem zmian jest poprawa jakości wymiany informacji o wyrokach karnych na terenie Unii Europejskiej. Przepływ informacji o wyrokach karnych między Państwami Członkowskimi odbywa się bowiem obecnie na podstawie mechanizmów określonych w Europejskiej konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 1959 r. (konwencja Rady Europy, zwana dalej „konwencją z 1959 r.”). Działanie tych mechanizmów charakteryzuje się wieloma nieprawidłowościami, ponieważ sądy krajowe często wydają wyroki skazujące jedynie w oparciu o dane o wyrokach skazujących pochodzące z rejestru krajowego. Nie posiadają jednocześnie żadnych danych dotyczących ewentualnych wyroków skazujących wydanych w innych Państwach Członkowskich.

Podstawą prawną niniejszego wniosku jest art. 31 Traktatu o Unii Europejskiej, zmieniony Traktatem z Nicei, w którym jest mowa o wspólnym działaniu w dziedzinie współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych, oraz art. 34 ust. 2 lit b).

KZ