W dniu 24 lutego 2009 roku Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie prawne dotyczące kręgu podmiotów uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i korekty deklaracji wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności artykułów Ordynacji podatkowej z Konstytucją w zakresie, w jakim pomijają wśród osób uprawnionych do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty i korekty deklaracji wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem.

Sprawa dotyczyła dwuosobowej spółki cywilnej, która prowadziła działalność gospodarczą i była zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka złożyła zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na jej likwidacje. W związku z tym dyrektor urzędu kontroli skarbowej umorzył postępowanie kontrolne. Jednocześnie doręczył byłym wspólnikom informację, że podatek należny w poszczególnych miesiącach 2001 r. został przez spółkę zawyżony. Wspólniczka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty, a następnie kolejne wnioski dotyczące nadpłaty w następnych latach. Naczelnik urzędu skarbowego umorzył te postępowania jako bezprzedmiotowe. Wskutek zaprzestania działalności i likwidacji spółki prawo do zwrotu nadpłaty nie przysługuje jej byłym wspólnikom, nie są bowiem następcami prawnymi podatnika.

W tym wypadku zdaniem pytającego sądu ograniczenie prawa własności zostało wprowadzone mimo, że interes publiczny jest dostatecznie chroniony. Pytanie prawne zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Mirosław Granat, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Teresa Liszcz.

TK/AS

Zobacz także:

TK: Prawo o adwokaturze jest zgodne z konstytucją

Były prezes TK Jerzy Stępień Zasłużonym dla Wymiaru Sprawiedliowści