W dniu 17 maja 2011 roku Minister Sprawiedliwości spotkał się z Sekretarzem Generalnym Amnesty International. Przedmiotem rozmów były priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w zakresie ochrony praw obywateli UE.

Jak podkreślił Minister Sprawiedliwości w czasie trwania polskiej prezydencji planowane jest położenie nacisku na m.in. te działania, które ułatwią obywatelom Unii wykonywanie np. ich praw o charakterze majątkowym. Jednocześnie działania nakierowane mają być na wzmocnienie praw procesowych i pozaprocesowych ofiar przestępstw.

W trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości skupił się na zaprezentowaniu priorytetów z zakresu współpracy sądowej w sprawach karnych, a do tych należy pakiet dotyczący ochrony ofiar.

Druga grupa działań w trakcie Prezydencji, koncentrować się będzie na kontynuacji prac w celu wzmocnienia praw podejrzanego i oskarżonego w postępowaniu karnym, prowadzonych w formule „krok po kroku”, zainicjowanej w trakcie prezydencji szwedzkiej (m.in. prawo podejrzanych do adwokata).

W trakcie spotkania poruszona została także kwestia rozszerzenia Unii Europejskiej o Chorwację. Minister Sprawiedliwości podziękował Sekretarzowi Generalnemu Amnesty International za aktywną rolę, jaką spełnia ta organizacja, w postępowaniach ekstradycyjnych prowadzonych przed polskimi sądami. W tym kontekście, przedstawiciele resortu sprawiedliwości wyjaśnili istotę postępowań kasacyjnych w sprawach ekstradycyjnych toczących się przed Sądem Najwyższym.

W kontekście postępowań ekstradycyjnych, przedstawiciele organizacji zwrócili uwagę, że organizacja ta nie dokonuje oceny sytuacji konkretnych osób, a jedynie przedstawia raport o poszanowaniu praw człowieka w danym państwie. Ocena, czy w danym przypadku dochodzi do zagrożenia praw człowieka danej osoby należy przede wszystkim do sądu.

W trakcie spotkania przedstawiciele Amnesty International poruszyli także temat rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce. Jednocześnie zauważyli, że nasz kraj jest jednym z nielicznych, w którym w tej sprawie wdrożono śledztwo. Minister Sprawiedliwości zaznaczył, że sprawa ta pozostaje w kompetencji Prokuratora Generalnego.

W odniesieniu do przestrzegania praw człowieka w Polsce w zakresie wymiaru sprawiedliwości, Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał, że dzięki podejmowanym przez niego działaniom 2010 r. był pierwszym od dekady rokiem kiedy w polskich więzieniach nie było przeludnienia - zaludnienie jednostek penitencjarnych nie przekroczyło normatywnej pojemności i utrzymuje się tak cały czas m.in.. dzięki stosowaniu Systemu Dozoru Elektronicznego.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

MS: Europejski Certyfikat Spadkowy jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE

Spotkanie ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej