Polsko-Francuskie Stowarzyszenie Prawnicze działające przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie zorganizowało prelekcje poświęconą roli i działaniom sędziego łącznikowego

Gościem zaproszonym na prelekcje był francuski sędzia łącznikowy Jean-Michele Peltiere. W 2007 r. objął stanowisko sędziego w Polsce, wcześniej sprawował tą funkcje w Republice Czeskiej

Instytucja sędziego łącznikowego powstała w roku 1993 , po tym jak włoski sędzia śledczy Giovanni Falcone, zginął w zamachu bombowym zaaranżowany przez mafię włoską. Od tego momentu rozpoczęła się współpraca włosko-francuska. Obecnie współpraca w zakresie prawa nawiązana jest z Holandią, Niemcami, Hiszpanią, Wielką Brytanią, Marokiem, Chinami, Rosją, Kanadą, Stanami Zjednoczonymi, a najbliższym czasie także z Algierią i Szwecją. Ma to być osoba wcielona do korpusu sędziowskiego, delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) kraju przyjmującego. Funkcję swoją sprawuje przy ambasadzie.

Rolą sędziego łącznikowego jest ułatwianie kontaktów między zawodami prawniczymi, oraz kontakty instytucjonalne.

Sędzia łącznikowy w bardzo szerokim zakresie zajmuje się sprawami z dziedziny prawa karnego. Sędzia Jean-Michele Peltiere przedstawił katalog spraw z roku 2007 , między innymi: nielegalny handel papierosami, agresja, zabójstwa z premedytacją, handel narkotykami, tzw.„pranie brudnych pieniędzy”, czy produkcja fałszywych dokumentów, w tym także uniwersyteckich.

W roku 2008 pojawiło się wiele spraw związanych z nielegalnym zatrudnieniem w tzw. „szarej strefie”. Prawo cywilne jest także dziedziną, w której sędzia łącznikowy ma wiele możliwości działania. Zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej (UE), pojawiło się wiele spraw związanych z emigracją jednego z rodziców i kwestią praw rodzicielskich.

Jednym z aspektów pracy sędziego łącznikowego jest ułatwianie współpracy między urzędami z Polski i z Francji.

Sędzia łącznikowy podejmuje także inne działania. Co roku organizowane są 1-2 miesięczne staże dla młodych adwokatów w adwokaturze paryskiej. Intensywna jest także współpraca między notariuszami. W 2007 r. w ramach dorocznego zlotu notariuszy francuskich, został zorganizowany wyjazd notariuszy z Polski do Francji, którego celem była prezentacja notariatu polskiego podczas dni Otwartych. W tym samym roku sekretarz stanu MS odwiedził francuski sąd, aby przyjrzeć się działaniu sądów 24-godzinnych, które zostały niedawno wprowadzone do polskiego systemu sadownictwa.

Obecnie Francja przewodniczy w UE, w związki z czym priorytetem w działaniach jest podniesienie jakości szkolenia sędziów i prokuratorów w wymiarze europejskim. W dniach 21-22 VII 2008 r. w Bordoux odbędzie się szkolenie dla sędziów odnośnie współpracy międzynarodowej w zakresie wymiaru sądownictwa i prezentacja polskiego dorobku w tej dziedzinie.

Aktualnie Polska i Francja wspólnie pracują nad ratyfikacją przez Polskę Konwencji Haskiej o ochronie osób ubezwłasnowolnionych.

W chwili obecnej sędziego łącznikowego z Polski w Paryżu nie ma, jednak podczas swojej ostatniej wizyty we Francji Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ćwiąkalski zapowiedział, że wybór i obsadzenie tego stanowiska ma nastąpić do końca roku 2008.

Jak powiedział sędzia łącznikowy Jean-Michele Peltiere, współpraca między sądami jest obszarem, w którym jest bardzo dużo do zdziałania, cyt: ”Współpracę instytucjonalną należy rozwijać, ułatwiać, po to aby obywatele mogli z tego korzystać, gdyż to oni funkcjonują w przestrzeni europejskiej.”

Anna Sergiej