W Senacie odbyło się spotkanie noworoczne Bogdana Borusewicza marszałka Senatu z Korpusem Dyplomatycznym. Marszałek podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem dla Europy jest stworzenie wspólnej polityki energetycznej.

Według Marszałka, Bogdana Borusewicza od początku powstania Wspólnot Europejskich podstawową receptą rozwoju było wyzwalanie energii przez uwspólnotowienie kolejnych segmentów rynku wewnętrznego. "Tak zbudowano pokój, bezpieczeństwo i dostatek" - powiedział marszałek. Według marszałka o dostępie do uniwersalnych nośników energii wcale nie musi decydować położenie geograficzne. Dla państw członkowskich Unii praktycznym sposobem dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych jest ich uwspólnotowienie - bez względu na to, co i skąd kupimy będziemy na równi zabezpieczeni - mówił marszałek. Przypomniał, że możliwość ustanowienia wspólnej polityki energetycznej jest zapisana w Traktacie z Lizbony, a ratyfikacja Traktatu przez Sejm i Senat jest już zakończona.

Marszałek podkreślił, że Polska pragnie utrzymywać jak najlepsze stosunki z sąsiadami. Zaznaczył, że Niemcy są naszym ważnym sąsiadem, partnerem współpracy energetycznej. Jesteśmy zainteresowani współpracą z tymi państwami członkowskimi, które rozwijają energetykę nuklearną. Razem z Litwą i jej sąsiadami chcemy połączyć się poprzez most energetyczny z nową elektrownią w Ignalinie. Niezależnie od wszystkiego Polska będzie otwierać możliwości różnicowania dostawców. Temu służyć będą gazoport w Świnoujściu i przyłączenie do gazociągów z Morza Północnego. "To będzie nasz wkład w sieć ogólnounijnych połączeń" - powiedział marszałek.

Dodał, że Polska chce budować dobre stosunki z Rosją, bo decyzje Rosji mają wpływ na sytuację w całej Europie. Zaznaczył, że Polska i Rosja różnią się w ocenie wielu spraw tym bardziej konieczne jest więc budowanie wzajemnego zaufania. Polska zamierza też wspierać niezależność Ukrainy. "Zależy nam na wdrażaniu koncepcji Partnerstwa Wschodniego" - mówił marszałek. Partnerstwo jest czymś więcej niż oferta dobrego sąsiedztwa. W opinii Borusewicza partnerstwo skoordynuje niezależne, ale wspólne i zbieżne dążenia naszych sąsiadów do wolnego handlu, ruchu bezwizowego i stowarzyszenia z Unią. Wyraził przekonanie, że majowy szczyt Unii w Pradze, a następnie prezydencja szwedzka zapewnią Partnerstwu odpowiednią dynamikę. O autentyczności europejskiego powołania naszych sąsiadów decydować będzie ich gotowość do współdziałania - mówił marszałek.

Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk dziekan Korpusu Dyplomatycznego złożył Senatowi i wszystkim, którzy go stanowią najlepsze życzenia noworoczne. Wyraził przekonanie, że Senat RP przez swoją działalność pozaparlamentarną i parlamentarną może wnieść pozytywny wkład w tworzenie nowej świadomości i ludzkiej wrażliwości i w ten sposób przyczynić się do rozwiązywania problemów na świecie, w Europie i w Polsce. Te problemy to krwawe konflikty narodowe, regionalne zamachy terrorystyczne, kryzys finansowy, ubóstwo i głód, zmiany klimatyczne.

Senat RP/KR

Zobacz także:

Wizyta przewodniczącego Senatu Republiki Włoskiej

Wiceprzewodniczący Senatu Republiki Czeskiej z wizytą w Polsce