Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który przewiduje wprowadzenie do polskiego prawa rachunków zbiorczych.

Chodzi o rachunki prowadzone przez uczestników systemu depozytowo-rozliczeniowego, na których mogą być rejestrowane papiery wartościowe nie należące do osób, dla których rachunki te są formalnie prowadzone, ale należące do innej osoby lub osób.

Zobacz: UOKiK o formach regulowania rachunków

W Polsce rozwiązanie takie nie funkcjonuje, a brak możliwości otwierania rachunków zbiorczych przez uczestników systemów depozytowo-rozliczeniowych stanowi coraz większą barierę w dalszym rozwoju rynku kapitałowego.

Wprowadzenie rachunków zbiorczych otwiera rynek na nowych inwestorów, ułatwia inwestowanie i w konsekwencji zwiększa napływ kapitału. Rachunki zbiorcze staną się trzecim, obok kont depozytowych oraz rachunków papierów wartościowych, urządzeniem ewidencyjnym, prowadzonym w ramach depozytu papierów wartościowych.

Zobacz: Osoby prawne będą mogły prowadzić wspólny rachunek bankowy

Rachunki zbiorcze funkcjonują w wielu krajach Unii Europejskiej i poza nią. Wśród krajów unijnych, które wprowadziły konta zbiorcze należy wskazać m.in.: Austrię, Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Portugalię, Niemcy i Węgry. Poza UE rachunki zbiorcze mają USA i Szwajcaria.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Projekty aktów prawnych konsultowane przez Internet

Rząd przyjął drugą ustawę deregulacyjną