Na stronie www.pokrzywdzeni.pl można znaleźć informacje na temat organizacji bezpłatnej pomocy dla powodzian.

Organizacja bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej, zasady przyznawania pomocy finansowej, a także wszelkie informacje dotyczące m.in. możliwości korzystania z pomocy więźniów w akcji usuwania skutków powodzi – te i wiele innych informacji władze samorządowe, a także osoby poszkodowane powodzią znajdą na firmowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości stronach internetowych www.ms.gov.pl i www.pokrzywdzeni.gov.pl.

Na portalu znajdują się także informacje o m.in. projekcie Rady Ministrów w sprawie pomocy dla rodzin rolniczych, których gospodarstwa rolne zostały dotknięte powodzią. Każdy przeczytać może tam również informacje na temat projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja 2010 r.
Osoby pokrzywdzone powodzią znajdą tam także informacje o zasadach uzyskiwania zwolnienia od kosztów sądowych w sprawach cywilnych (np. o odszkodowanie) przez osobę fizyczną.

Jednocześnie przypominamy, że już dzisiaj (piątek, 28 maja 2010 r.) rozpoczyna się zorganizowana z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości – Krzysztofa Kwiatkowskiego akcja udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej dla powodzian.

Wskazani przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych specjaliści prawa cywilnego i administracyjnego już od dzisiaj (piątek, 28 maja 2010 w godz. 15-18) i przez cały weekend (sobota-niedziela w godz. 10-15) nieodpłatnie doradzać będą osobom poszkodowanym w wyniku powodzi.
Wszyscy chętni do uzyskania porady powinni zgłaszać się do afiliowanych przy Ministerstwie Sprawiedliwości Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W razie potrzeby będą tam także mogli liczyć na bezpłatną pomoc psychologa.
W przypadku niemożności dotarcia do Ośrodków osób bezpośrednio dotkniętych skutkami powodzi, specjaliści doradzą ich bliskim.
Dyżury adwokatów, radców prawnych i psychologów będą pełnione w Ośrodkach na terenie województw dotkniętych żywiołem, tj.: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego.
Prawnicy będą także dyżurować w Okręgowych Izbach Radców Prawnych oraz Okręgowych Radach Adwokackich. O szczegółach tej pomocy informują poszczególne samorządy prawnicze.

- Aktualnie pracujemy nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby dotarcie pomocy prawnej bezpośrednio do osób dotkniętych skutkami powodzi – mówi Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.












MS/AS