W dniu 1 lipca 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli KRS z reprezentantami Ministerstwa Sprawiedliwości, którego przedmiotem były konsultacje i rozmowy na temat projektu zmian ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Krajową Radę Sądownictwa reprezentowali sędziowie: Ewa Stryczyńska, Piotr Raczkowski i Waldemar Żurek.

Jedną z najważniejszych, nierozwiązanych kwestii pozostawał system ocen okresowych. Krajowa Rada Sądownictwa nie zgadzała się z dotychczasowymi propozycjami Ministerstwa Sprawiedliwości, ale na ostatnim spotkaniu nastąpił pewien przełom. Ministerstwo odstąpiło od idei tworzenia swoistych „cenzurek” sędziów i przedstawiło założenia nowego projektu oceny opartego na możliwości wskazywaniu kierunku rozwoju zawodowego każdego z sędziów.

Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa z zainteresowaniem przyjęli propozycje nowych rozwiązań, choć formuła takiego sytemu ocen wymaga jeszcze dopracowania. Pewne obawy budzi fakt, że projekt ten nakładałby dodatkowe obowiązki na prezesów sądów.

Członkowie KRS podkreślili znaczenie prawidłowej oceny stabilności orzecznictwa jako ważnego kryterium oceny pracy sędziego. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości zobowiązali się przedstawić szczegóły nowego projektu na piśmie, tak by wszyscy członkowie Krajowej Rady Sądownictwa mogli go poznać i zaopiniować na posiedzeniu plenarnym w dniach 27- 30 lipca 2010 r.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzili także rezygnację z propozycji utworzenia Komisji Konkursowej, która pierwotnie miała „wspierać” KRS w ocenie kandydatów na sędziów, a w rzeczywistości byłaby „Krajową Radą Sądownictwa Bis”. Zamiast komisji Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje powołanie w ramach Krajowej Rady Sądownictwa pięcioosobowych zespołów, w których głos doradczy mieliby członkowie korporacji prawniczych w przypadkach, gdy o urząd sędziowski ubiegałby się adwokat lub radca prawny.

W wielu sprawach strony rozmów nie zmieniły swoich stanowiskach, ale żmudne rozmowy przynoszą także pozytywne efekty, co oczywiście daje pewną nadzieję na przyszłość.

PS/Komunikat KRS