W dniu 4 listopada 2010 roku odbył się wykład otwarty z cyklu „Prawa konsumenta w Unii Europejskiej”, nt. „Zobowiązania konsumenta powracającego z emigracji.”

Prelegentem była pani Małgorzata Furmańska, prawnik z Europejskiego Centrum Konsumenckiego Polska.
Finansowany ze środków Komisji Europejskiej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt ma na celu zapewnienie konsumentom pełnego wsparcia i informacji w sprawach transgranicznych dotyczących Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii.
Prelegentka zwróciła uwagę na praktyczne aspekty dotyczące zobowiązań konsumenckich zaciąganych zagranicą.
Podkreśliła, iż do czynności na które zwrócić trzeba szczególną uwagę, zaliczyć należy przede wszystkim umowy w kraju tymczasowego pobytu, w tym sposób ich zawierania, przedmiot umowy, czas jej trwania, sposób świadczenia umowy, ograniczenia umowne, procedurę reklamacyjną oraz warunki jej wypowiedzenia, rozwiązania lub odstąpienia.
Prelegentka nie mniejszą uwagę poświęciła zakończeniu stosunku zobowiązaniowego i wiążącym się z tym rozliczeniom finansowym czy też sankcjom np. karom umownym.
Konkludując referentka zaznaczyła, iż najczęstsze nieporozumienia i błędy powoduje brak należytej uwagi oraz słaby kontakt z kontrahentem, poprzez które umykają konsumentom bardzo istotne z punktu widzenia późniejszych komplikacji i konsekwencji kwestie.

Europejskie Centrum Konsumenckie jednocześnie informuje, iż w przypadku pojawienia się problemu z umową zawartą zagranicą informacji szukać można w organizacjach konsumenckich takich jak:

Sieci ECKSieci FinnetNEB (np. ULC www.ulc.gov.pl)ADR – baza KE



Mateusz Kiejna

Zobacz także:

Abuzywne klauzule telekomunikacyjne