W 2011 roku Prezes UOKiK wydała 46 decyzji dotyczących deweloperów spółdzielni mieszkaniowych oraz towarzystw budownictwa społecznego. Nakładając 24 kary w łącznej wysokości 1 050 953 zł.

Dla porównania w roku 2010 wydano 44 decyzje wobec deweloperów z łączną kwotą kar blisko 2,5 mln zł. Cieszy fakt, że 29 przedsiębiorców dobrowolnie zobowiązało się do zaprzestania lub zaniechało stosowania praktyk kwestionowanych przez Urząd.

Zobacz: Zgoda UOKiK na połączenie spółek działających na rynku motoryzacyjnym

Podstawowym problemem było stosowanie we wzorcach umów postawień tożsamych z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Urząd zakwestionował w ubiegłym roku 269 takich postanowień.

Klauzule, do których Urząd zgłaszał zastrzeżenia najczęściej mają na celu pozbawienie konsumenta należnego mu prawa odstąpienia od umowy kiedy zmianie ulegną jej istotne warunki.

Zobacz: Ubezpieczyciele samochodowi naruszyli prawo

Inną niezgodną z prawem praktyką, kwestionowaną przez Urząd było zastrzeganie we wzorcu umownym, że w razie rozwiązania kontraktu deweloper zobowiązuje się zwrócić klientowi wpłacone przez niego pieniądze jedynie w nominalnej wysokości – czyli dokładnie tyle ile wpłacił konsument.

Prezes UOKiK kwestionowała także postanowienia, które zwalniały przedsiębiorców z odpowiedzialności za przesunięcia terminu oddania lokalu ze względu na wystąpienie niezależnych od nich przeszkód.

Zobacz: Zgoda UOKiK na koncentrację dla giełd energii

Kontrole wzorców umownych stosowanych przez deweloperów będą kontynuowane także w bieżącym roku. Obecnie Urząd prowadzi 18 postępowań wyjaśniających i 6 postępowań w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów przez przedsiębiorców oferujących konsumentom nowe mieszkania.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Niedozwolone praktyki taksówkarzy

Niedozwolone praktyki na rynku wodociągowo-kanalizacyjnym