Według szacunków GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2012 r. spadły o 0,3 proc. w porównaniu z lipcem 2012 r. W odniesieniu do sierpnia 2011 r. były one wyższe o 3,8 proc. Szacunek GUS jest zgodny z oczekiwaniami ekspertów resortu gospodarki.

W ocenie ekspertów resortu gospodarki, największy wpływ na kształtowanie się wskaźnika inflacji ogółem w skali roku miały ceny żywności i napojów. Z drugiej strony, w kierunku obniżenia poziomu inflacji najsilniej oddziaływały ceny odzieży.

W skali miesiąca, w sierpniu 2012 r. wolniej od oczekiwań spadały ceny żywności. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki spadek ten wynikał przede wszystkim z sezonowej obniżki cen owoców i warzyw. Wzrosły natomiast ceny paliw, o czym zadecydowały wzrosty cen ropy naftowej na rynkach światowych. W sierpniu rosły też opłaty związane z użytkowaniem mieszkania i ceny nośników energii. To też kolejny miesiąc z wyższymi opłatami związanymi ze zdrowiem.

Zobacz: MG chce ujednolicić wzory pism administracyjnych

Analitycy MG oczekują, że we wrześniu wskaźnik inflacji nieznacznie wzrośnie, a w kolejnych miesiącach będzie się obniżać. We wrześniu 2012 r. roczny wskaźnik inflacji będzie zbliżony do 3,9 proc. Spadek cen mogą ograniczać wciąż wysokie ceny żywności i surowców na rynkach światowych. Niepewność związana jest też ze skalą spowolnienia gospodarczego - uważają eksperci.

PS/źródło:MG

Zobacz także:

MG: Wzrost PKB poniżej oczekiwań

Indeks Biznesu Lewiatana dalej w dół