Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego prof. Tadeusz Ereciński poinformował, że pod wypływem dyskusji nad opublikowanym projektem nowelizacji kodeksu cywilnego, ale także w związku z faktem ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, Komisja powróciła do prac nad regulacją ubezwłasnowolnienia.

W odpowiedzi na pismo HFPC, Przewodniczący Komisji zauważył, że wobec instytucji ubezwłasnowolnienia zgłaszane są postulaty daleko idącej reformy, między innymi z powodu nieproporcjonalności zastosowanej ingerencji w prawa osób niepełnosprawnych psychicznie.

W ocenie Komisji, zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi środkami będzie niezwykle trudnym zabiegiem legislacyjnym. „Pewnym testem, czy można obyć się bez ubezwłasnowolnienia, będzie dyskusja nad założeniami zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w których usuwa się ubezwłasnowolnienie całkowite jako przeszkodę małżeńską”- czytamy w odpowiedzi.

Zobacz: RPO: Instytucja ubezwłasnowolnienia wymaga zmian

Zdaniem Przewodniczącego Komisji, projekt dotyczący zdolności do zawarcia małżeństwa jest pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia podmiotowości osób niepełnosprawnych psychicznie w prawie cywilnym.

Kolejnym krokiem byłaby przygotowywana obecnie nowa koncepcja uregulowania problematyki zdolności do czynności prawnych osób niepełnosprawnych psychicznie. Przewodniczący nie wyklucza wcześniejszego wykorzystania opracowywanej nowej koncepcji ubezwłasnowolnienia, w szczególności w razie przedłużania się perspektywy wejścia w życie nowego Kodeksu Cywilnego.

PS/źródło:HFPC

Zobacz także:

Prof. Tadeusz Ereciński przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego powołana