Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, projekt ustawy emerytalnej został skierowany do konsultacji społecznych, które będą trwały 30 dni. Przewiduje on przede wszystkim zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

-Wiem, że wokół tej decyzji nie ma entuzjazmu, ale ktoś ją musi podjąć. Uznaliśmy, że to jeden z ostatnich momentów na to - powiedział premier Donald Tusk.

Szef rządu zwrócił uwagę, że prognozy demograficzne pokazują, że już w 2042 roku ponad połowa Polaków może być po 50. roku życia. Dziś pracuje rekordowa liczba Polaków, bo ok. 16 mln - poza rolnictwem. Po tym jak na rynek pracy weszły pokolenia z wyżów demograficznych z lat 1980-1984 liczba osób zdolnych do pracy będzie już tylko maleć - w latach 2010-2040 spadnie aż o 5 milionów -podkreśla premier.

Zobacz: BCC: Praca i emerytura tylko po 60-tce

W związku z tym, że zmienią się proporcje osób pracujących do niepracujących, dzisiejszy system emerytalny nie będzie w stanie chronić ludzi starszych i przestanie spełniać swoje zadania - uważa premier Donald Tusk.

- Jeżeli nie wydłużymy wieku emerytalnego, to przeciętna emerytura kobiet w 2040 r. będzie wynosiła 2062 zł, ale jeżeli kobiety będą pracowały dłużej to średnia emerytura wyniesie 3411 zł, a jest to różnica o 65 proc. - dodał.

Szef rządu zwrócił także uwagę, że gdyby został podtrzymany obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, rząd musiałby szukać pieniędzy gdzie indziej.

Zobacz: Prezydent skierował wniosek do TK ws. ustawy o waloryzacji emerytur

- W proponowanym projekcie ustawy są także zapisy dostosowujące na przykład okresy składkowe i nieskładkowe, zrównujące staż ubezpieczeniowy dla kobiet i mężczyzn uprawniający do minimalnej emerytury. Bez zmian pozostają nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i wiek uprawniający do nich, emerytury pomostowe i świadczenia przedemerytalne - zaznaczył minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ustawa zakłada, że od 2013 r. stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wiek emerytalny będzie podnoszony co cztery miesiące o 1 miesiąc. Dzięki temu poziom 67 lat zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Założenia reformy systemu emerytalnego dyskutowane

Premier w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego