W dniu 5 września 2012 roku podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Jasser, prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek i podsekretarz stanu w resorcie gospodarki Mariusz Haładyj przedstawili zmiany w systemie oceny skutków regulacji, mające na celu zagwarantowanie wysokiej jakości prawa.

- Ulepszenie systemu stanowienia prawa jest w toku i nigdy się tak naprawdę nie kończy - mówił minister Jasser, podkreślając ciągły charakter procesu poprawy oceny skutków regulacji i podwyższania poziomu kompetencji analitycznych w ministerstwach.

Zobacz: Lewiatan postuluje kompleksową reformę sytemu stanowienia prawa

- Tu chodzi o podniesienie jakości debaty publicznej, abyśmy spierali się o liczby, wyliczenia, prognozy, najlepsze praktyki z innych krajów - mówił Adam Jasser. Zaakcentował zapowiedziany w exposé premiera kluczowy charakter prowadzenia rzetelnych analiz liczbowych przed ogłaszaniem wszelkich nowych pomysłów regulacji.

Zobacz: Proces stanowienia prawa wymaga zmian

Prelegenci przedstawili procedurę, jaką przechodzą akty prawne. Mówili m.in. o trzech filtrach wprowadzonych do systemu. Pierwszy to Zespół ds. Programowania Prac Rządu funkcjonujący w KPRM, który decyduje o wpisaniu projektu do wykazu prac rządu.

Drugi to test regulacyjny, obowiązkowy na etapie Komitetu Rady Ministrów, a trzeci - ocena skutków regulacji, dokładnie sprawdzana przez specjalny zespół analityków w KPRM. W innych resortach również zostały niedawno stworzone specjalne zespoły, których celem jest kontrola tworzonych regulacji prawnych.

Akcentowano też rolę konsultacji społecznych w systemie kontroli jakości legislacji. - Traktujemy konsultacje jako możliwość pozyskania wiedzy przez autora regulacji. Chcemy wciągnąć środowiska pozarządowe i inne instytucje do dalszej dyskusji - mówił minister Adam Jasser.

PS/źródło: KPRM

Zobacz także:

Wiceprezes KRRP o stanowieniu prawa

RPO: Potrzebne zmiany w systemie stanowienie prawa