Obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwają prace nad nową ustawą o ochronie informacji niejawnych. W celu zaopiniowania wstępnego projektu zwrócono się do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W opinii Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazała na szereg praktycznych problemów jakie mogą pojawić się w związku z proponowanymi w projekcie zmianami w systemie klasyfikacji poszczególnych informacji niejawnych. Wskazano m.in. problem ochrony informacji statystycznych o prowadzonych przez służby czynności operacyjno-rozpoznawczych.

Szereg wątpliwości Fundacji wzbudził również kształt ankiety bezpieczeństwa osobowego. Zwrócono także uwagę na brak w projekcie uregulowań dotyczących czasowej ochrony niektórych informacji.

Fundacja uznała. że w związku z pracami nad nową ustawą o ochronie informacji niejawnych warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych problemów, które pojawiły się w związku z działalnością „Programu Prawa Człowieka a rozliczenia z przeszłością”, a dotyczących problemu ochrony informacji niejawnych. Wskazano m.in. na niewykonanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących kwestii dostępu do akt postępowań lustracyjnych.

HFPCz podniosła również problem nie wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 czerwca 2008 r., (sygn. K 51/07), dotyczącego problemu dostępu do dokumentów w związku z opublikowaniem Raportu z likwidacji WSI.

HFPC/AS

Zobacz także:

Decyzje w sprawie koncentracji

SN: Wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne