Dostrzegając słabe strony zarządzania kadrami Kierownictwo Prokuratury podjęło działania mające na celu ukształtowanie rozmieszczenia kadr prokuratury w sposób zapewniający równomierne obciążenie pracą kadry prokuratorsko-asesorskiej oraz urzędniczej.

Jak czytamy w dokumencie opublikowanym przez Wydział Informacji i Kontaktu z Mediami Prokuratury Generalnej, zmiany organizacyjne i ustrojowe Prokuratury oraz przejęcie zadań przez nowo utworzoną Prokuraturę Generalną w zakresie zarządzania kadrami powoduję pilną potrzebę wypracowania podstaw polityki kadrowej. W tym celu, obok wdrożenia nowych bieżących zadań, zarządzeniem Prokuratora Generalnego z dnia 28 lutego 2010 roku został powołany Zespół do prac nad koncepcją racjonalnego rozmieszczenia kadry orzeczniczej oraz urzędniczej w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, którego celem ma być wypracowanie zasad i kryteriów mających stanowić podstawę do weryfikacji obecnej etatyzacji powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Zespół w skład, którego wchodzą prokuratorzy i urzędnicy Departamentu Organizacji Pracy, Wizytacji i Systemów Informatycznych Prokuratury oraz Biura Kadr, w pierwszej kolejności dokona oceny aktualnej sytuacji jednostek prokuratury w oparciu o posiadane dane kadrowe i statystyczne oraz informacje i stanowiska Prokuratorów Apelacyjnych. Z kolei analiza powyższych danych posłuży do wypracowania kryteriów pozwalających zbadać faktyczne obciążenie pracą występujące w jednostkach. Wdrożenie w życie wypracowanych kryteriów i ocena osiągniętych wyników będą kolejnym etapem prac Zespołu- czytamy w komunikacie.

Przygotowanie, na bazie uzyskanych danych, projektu etatyzacji poszczególnych jednostek prokuratury wraz z komórkami organizacyjnymi Prokuratury Generalnej zakończy prace Zespołu. Proces alokacji kadry w kierunku postulowanym przez Zespół będzie przeprowadzany przez Zespół do spraw Etatyzacji Prokuratury. Podjęte działania mają przyczynić się do wyeliminowania sytuacji występowania, z jednej strony, nadmiernego obciążenia pracą, z drugiej przerostów zatrudnienia, gdyż taki stan rzeczy jest, niezaprzeczalnie, czynnikiem obniżającym skuteczność i efektywność prokuratury.

Zaznaczyć należy, iż Zespół oceniając rozmieszczenie kadry będzie stosował wskaźnik „stanowiska”, a nie „etatu”. Wynika to z rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 20 czerwca 1985 roku o prokuraturze (Dz.U. z 2008 r., Nr 7, poz. 39 z późn. zm.), która posługuje się wyłącznie pojęciem „stanowisko prokuratorskie”, „stanowisko asesorskie” w żadnym z przepisów nie łącząc stanowiska z „etatem” w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Omawiany wskaźnik, zważywszy art. 14b cytowanej ustawy o prokuraturze, pozwoli również na bezproblemowe zmiany w rozmieszczeniu kadry prokuratorskiej – zgodnie z przyjętymi założeniami.

Zostaną także, wypracowane reguły precyzujące stosowanie instytucji „delegowania”, ze zwróceniem szczególnej uwagi na cel delegacji, który w zasadniczym stopniu, winien warunkować czas jej trwania czytamy w komunikacie Prokuratury Generalnej.

PS/źródło:PG

Zobacz także:

Minister i Prokurator Generalny osobno

Mechanizm działań w przypadkach uprowadzeń osób w przygotowaniu