W wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśliła wagę monitorowania i prowadzenia statystyk spraw, w których zarzucono nierówne traktowanie. Rzecznik oczekuje od MS współpracy w zakresie nierównego traktowania.

Wystąpienie RPO jest związane z wejściem w życie ustawy z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2011 roku.

Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania

Określa ona obszary i sposoby przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Ustawa uzupełnia obowiązujące już od jakiegoś czasu regulacje w zakresie zasady równego traktowania oraz ma za zadanie zapewnić wypełnienie przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań prawnomiędzynarodowych wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Naczelnym celem tej ustawy jest wzmocnienie przestrzegania zasady równego traktowania w poszczególnych aspektach życia społecznego oraz zapewnienie podmiotom dyskryminowanym odpowiednich środków ochrony, w tym wsparcia instytucjonalnego.
Zgodnie ze wzmiankowaną ustawą każdy, wobec kogo zasada równego traktowania została naruszona, może wykorzystać przewidziane ustawą środki prawne, przede wszystkim ma prawo wystąpienia o odszkodowanie.



Monitoring postępowań sądowych o naruszenie zasady równego traktowania

Rzecznik w swoim wystąpieniu, powołując się na zobowiązania nałożone na RPO przez ustawę, a w szczególności zobowiązanie do corocznego informowania Parlamentu o przestrzeganiu zasady równego traktowania w Rzeczypospolitej Polskiej, zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o informacje czy Ministerstwo planuje prowadzić monitoring postępowań sądowych o naruszenie zasady równego traktowania.
RPO, na mocy swoich uprawnień oraz jako organ ds. równości w rozumieniu dyrektyw Unii Europejskiej, podkreśla, że prowadzenie statystyk w wzmiankowanych sprawach w obecnym stanie prawnym jest niezbędne. Poza danymi ilościowymi powinny być tam gromadzone dane odnoszące się do podstaw dyskryminacji (przesłanki nierównego traktowania, jak np. płeć, czy wiek) oraz obszaru, w którym wystąpiło zdarzenie (chodzi tu o np. sferę zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej, dostępu do edukacji).
Zdaniem Rzecznik, zestawienia takie są niezbędne zarówno dla oceny skali problemów, ale także skuteczności środków działania. Rzecznik oczekuje od Ministra Sprawiedliwości zajęcia stanowiska w powyższej sprawie, oraz informacji o podjętych w tym zakresie działaniach. Rzecznik liczy na to, że jej współpraca z Ministerstwem Sprawiedliwości, na mocy ustaw, przyczyni się do uzyskania oczekiwanych przez obywateli pozytywnych efektów.

RO/źródło: RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie niewłaściwej interpretacji przepisów przez organy rentowe

RPO odnośnie podstawy decyzji o odmowie przyznania świadczenia