PKPP Lewiatan uważa, że rozwój rynku pracy tymczasowej w Polsce hamują niektóre przepisy prawa.

Do barier prawnych Lewiatan zaliczył w szczególności ograniczenia w wykonywaniu niektórych prac przez pracowników tymczasowych, ograniczenie do 18 miesięcy długości ich zatrudnienia oraz dyskryminację pracowników tymczasowych przy wyliczaniu wysokości zasiłku chorobowego.

Zobacz: Lewiatan: Monopol Poczty Polskiej nie służy rozwojowi rynku

W związku z powyższym Lewiatan postuluje wydłużenie długości zatrudnienia pracowników tymczasowych do 24 miesięcy oraz zmianę ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

„Obecnie, mimo że od wynagrodzeń pracowników tymczasowych odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości, to nie otrzymują oni równorzędnych świadczeń w porównaniu z innymi zatrudnionymi" – zauważa Grażyna Bandurska-Spytek, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Zobacz: Lewiatan: Regulacje dotyczące klauzul niedozwolonych wymagają zmian

Ponadto „zakaz wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych również nie jest uzasadniony. Szczególne ma to znaczenie w budownictwie w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy i wychodzenia z szarej strefy oraz zmniejszania bezrobocia”- dodaje.

PS/źródło: PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Rozbieżności interpretacyjne barierą dla rozwoju e-faktur

Lewiatan ocenił kompromis w sprawie reformy emerytalnej