statystyki

Międzypaństwowa wymiana informacji o skazanych już działa

28.11.2008, 06:46; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:15
3 listopada 2008 roku  uruchomiono elektroniczną wymianę informacji o skazaniach pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym a francuskim rejestrem karnym w Nantes ( Casier Jidiciaire National ).

Wspomniana wymiana została uruchomiona w ramach Projektu Pilotażowego Elektronicznej Wymiany Informacji z Rejestrów Karnych (Network of Judicial Registers).Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości znacznie przyspieszy to wymianę informacji o skazanych odbywającą się dotąd wyłącznie w formie papierowej na podstawie Europejskiej Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych z 20 kwietnia 1959 r. W formie elektronicznej pomiędzy rejestrami przesyłane są trzy rodzaje informacji: zapytanie o informację z rejestru karnego, odpowiedź na zapytanie oraz zawiadomienie o skazaniu. System pozwala w bardzo krótkim czasie na uzyskanie m.in. przez polskich sędziów i prokuratorów, na potrzeby toczących się postępowań, informacji o skazaniach obywateli francuskich lub obywateli polskich wydanych przez sądy francuskie. Network of Judical Register działa w oparciu o sieć TESTA, która jest jedną z najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych do komunikacji administracji publicznej państw członkowskich Unii Europejskiej. Projekt Pilotażowy Wymiany Informacji z Rejestrów Karnych (Network of Judical Register ) jest wspólną inicjatywą czterech państw: Niemiec, Francji, Belgii i Hiszpanii. Obecnie wymiana odbywa się pomiędzy państwami założycielskimi Projektu oraz Republiką Czeską i Luksemburgiem. Polska jest siódmym państwem członkowskim Projektu wymieniającym informacje o skazaniach w formie elektronicznej.


Pozostało jeszcze 13% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane